Więcej zdjęć tutaj
 

Cieszyn to, przygraniczne miasto liczące 40 tys. mieszkańców. Leżące na ruchliwym szlaku migracyjnym i handlowym było miejscem gdzie spotykały się różne narodowości, kultury i wyznania. 

Gdyby wierzyć legendzie, która mówi, że Cieszyn został założony w 810 r. przez trzech synów polskiego księcia Leszka III, Bolka, Leszka i Cieszka, było by to najstarsze miasto w Polsce. Legenda mówi, że Bracia ciesząc się ze swego szczęśliwego spotkania nad źródełkiem, założyli miasto nadając mu nazwę Cieszyn. W miejscu legendarnego spotkania znajduje się studnia nazywana Studnią Trzech Braci. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1434 r., a należała ona do braci dominikanów. Do XIX w. czerpał z niej wodę browar mieszczański.

Na Zamku w Dzięgielowie stały dwie figury z piaskowca: Świety Florian i Święty Antoni, dzisiaj znajdują się one jak i wiele innych informacji oraz eksponatów związanych z zamkiem w najstarszym nieprzerwanie działającym muzeum w Europie Środkowej które mieści się właśnie w Cieszynie. Założone zostało przez księdza Leopolda Jana Szersznika, wybitnego jezuitę, wszechstronnego uczonego i nauczyciela, otwarte w 1802 r. Jego kolekcja oprócz zabytków sztuki i historii zawierała duży zbiór przyrodniczy (okazy fauny i flory, skamieliny, minerały), kartograficzny (globusy, mapy i plany), pomocy naukowych (przyrządy geometryczne, astronomiczne i astrologiczne), osobliwości (relikwiarze, egzotyczne narzędzia i instrumenty). Metryką dorównuje mu w Polsce jedynie muzeum Czartoryskich w Puławach uruchomione w 1801 r., mające jednak kilkudziesięcioletnią przerwę w działaniu i znajdujące się obecnie w Krakowie. 

Z Cieszynem związana jest również  Najsłynniejsza broń myśliwska zwana cieszynką, produkowana w  od 2. poł. XVI w., służyła do polowania na ptactwo, stąd też często nazywana była ptaszniczką. Noclegi w Cieszynie dają możliwość poznania bogatej historii miasta, ciekawych zabytków i urokliwych miejsc. Tradycyjnie tez w mieście odbywa się wiele imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Od festiwali o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym do festynów i imprez kameralnych. Wypoczynek w Cieszynie sprawi, że każdy, nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie tu coś dla siebie.

Informacje zawarte w tekście, zaczerpnięte zostały ze strony www.cieszyn.pl

 

 

 

Previous Next
  • 1
  • 2
Ustroń          Więcej zdjęć tutaj Ustroń od Zamku w Dzięgielowie odalony jest zaledwie o kilka... Read more
Cieszyn              Więcej zdjęć tutaj  Cieszyn to, przygraniczne miasto liczące 40 tys.... Read more
Wisła             Wisła, to jedna z najpiękniejszych miejscowości w Beskidzie Śląskim. Leży u... Read more
Beskid Śląski           Zamek w Dzięgielowie położony jest w pięknej malowniczej miejscowosci  Beskidu... Read more
Goleszow           Więcej zdjęć tutaj Goleszów, z punktu widzenia przyrodnika zasługuje na... Read more

Joomla Free Templates designed by Website Hosting

Joomla! Debug Console

Session

Profile Information

Memory Usage

Database Queries