Ustroń - Czantoria

Najnowocześniejsza kolejka w polskiej części Beskidów. Kolej Linowa Czantoria jest miejscem bardzo dobrze znanym w regionie, dobrze znanym w Polsce, ale również coraz częściej odwiedzane przez zagranicznych turystów.

Mapa tras zjazdowych CzantoriaKolej Linowa Czantoria

43 - 450 Ustroń, ul.3 Maja 130

Telefony:  854 35 50

 

www.czantoria.net

 

 O ośrodku:

Kolej Linowa na Czantorię została wybudowana w latach 1965-1967 i oddana do użytkowania szerokim rzeszom turystów w październiku 1967r.

W latach 1991-1994 została zmodernizowana, czego rezultatem była zwiększona zdolność przewozowa. Jednak najważniejszą i najbardziej kosztowną inwestycją w dziejach Czantorii była wymiana kolejki linowej na czteroosobową w 2007 roku.

 

Ustrońska Czantoria to obecnie jeden z najbardziej popularnych beskidzkich szczytów.

Zimą i latem odwiedza ją tysiące osób, zwłaszcza ze Śląska, którego mieszkańcom łatwo tu dojechać, a dzięki doskonałej promocji przeżywa najazd turystów nie tylko z Polski.

W ciągu dwóch lat trasy narciarskie na Czantorii wyrównano, odwodniono i bezpiecznie wyprofilowano. Zamontowano sztuczne naśnieżanie. 30 lanc i 8 armat śnieżnych może produkować śnieg już przy temperaturze – 3 stopni. Dzięki temu trasę można zaśnieżyć o 30 proc. szybciej. Powstał też nowy wyciąg narciarski „Solisko” który dzięki dwustronnemu oświetleniu działa do godzin wieczornych w dolnej części stoku. Jednak najważniejszą i najbardziej kosztowną inwestycją była wymiana kolejki linowej w 2007 roku. Jest to najnowocześniejsza kolejka w polskiej części Beskidów.

Wszystkie trasy są udostępnione dla narciarzy i snowboardzistów.

Parking: niestrzeżony płatny przy dolnej stacji kolei krzesełkowej

 

Wyciągi:

Przy górnej stacji kolei linowej usytuowane są dwa wyciągi narciarskie:

- Wyciąg talerzykowy STOKŁOSICA – 198 m.

- Wyciąg orczykowy FATURKA – 670 m.

Przy dolnej stacji kolei linowej znajdują się trzy wyciągi

- Wyciąg talerzykowy SOLISKO (340 m.) z oświetlonym i sztucznie naśnieżonym stokiem.

- Przedszkole dla dzieci – małych narciarzy z wyciągiem taśmowym.

- Wyciąg talerzykowy NARTOWISKO (250m)

 

Kolej czteroosobowa

Szybka, nowoczesna kolej linowa w niespełna 6 minut zabiera miłośników sportów zimowych na wysokość 851m n.p.m.  mogą wjechać na górną stacje czteroosobowymi kanapami. Nie zmarzną, bo kolej jest dwukrotnie szybsza od starej.  Kolejka w ciągu godziny jest w stanie  wywieźć 2 tys. osób. Długość trasy kolejki wynosi 1,6 km. Łatwiej jest też wsiąść i wysiąść, bo na początku i na końcu trasy kanapy zwalniają do pół metra na sekundę.

 

Przedszkole narciarskie

Pomyślano także o najmłodszych, czego dowodem jest uruchomione przy wyciągu taśmowym SunKid na terenie dolnej stacji Kolei Linowej Czantoria – Przedszkola dla dzieci – małych narciarzy.

Takie przedszkole  to rozwiązanie podobne do tych, które można spotkać w wielu alpejskich ośrodkach. Odgrodzony łagodny stok z kolorowymi przeszkodami umożliwia maluchom doskonałą zabawę połączona z nauką jazdy. Specjalny wyciąg taśmowy pozwala na relaksujący wyjazd bez narażenia się na szarpnięcia.

W godzinach pracy Kolei będzie można pozostawić pociechy pod opieką wykwalifikowanego personelu.

SunKid – organizuje także szkolenia narciarskie dla szkół,  przedszkoli oraz firm.

 

Trasy zjazdowe:

W zimie Czantoria przyciąga tysiące narciarzy i snowboardzistów. Trasy zjazdowe Czantorii są zróżnicowane pod względem techniki jazdy: od bardzo łatwych po trasy dla zaawansowanych.

 

Do dyspozycji czekają codziennie przygotowywane trasy narciarskie;

 

- TRASA CZERWONA z homologacją FIS dł.1900m

- TRASA NIEBIESKA dł. 2600m

 

Opis tras zjazdowych:

Główna, czerwona trasa (nr 1) to gratka dla dobrze jeżdżących narciarzy. Gwarantuje 2 – kilometrową ciekawą jazdę, najpierw szeroką polaną, potem przez las. Kto słabiej sobie radzi, powinien zachować ostrożność, zwłaszcza na stromej ściance w górnej partii trasy. Przed kilkoma sezonami trasę odpowiednio wyprofilowano, dzięki czemu jest znacznie bezpieczniejsza.

Trasa niebieska (nr 2) to atrakcja dla wszystkich którzy lubią zróżnicowane przejazdy. Licząca 2,6 km trasa zjazdowa wiedzie szeroką polaną ponad 600m (Faturka), a następnie przez las długą nartostradą. Trasa niebieska kończy się  przy dolnej stacji kolei linowej.

 

Opis tras biegowych:

Na Czantorię możemy też zabrać narty biegowe. Ośrodek – wzorem zachodnich kompleksów – przygotowuje kilka kilometrów tras biegowych w szczytowych partiach góry po polskiej i czeskiej stronie.

 

Trasa biegowa w Przełęczy Beskidek

Miłośników narciarstwa biegowego zapraszamy do pokonania trasy w Suchym Potoku oraz w przełęczy Beskidek. 400 m marszu od górnej stacji kolei linowej w stronę szczytu Czantorii – aż do wylotu leśnej drogi biegnącej w stronę przełęczy Beskidek. To właśnie tu, zaczyna się i kończy jedna z dwóch tras biegowych, przygotowana trasa z założonym śladem do stylu klasycznego. Łączna długość pętli to 3 km. Ta średnio trudna technicznie trasa prowadzi przez piękny fragment zbocza Czantorii z

otwierającymi się widokami na dolinę Ustronia.

 

Trasy biegowe w Ustroniu

Przy normalnych warunkach śniegowych w Ustroniu czeka na narciarzy 6 km przygotowanych tras biegowych na bulwarach nadwiślanych. Trasy przygotowywane są zarówno dla narciarzy biegających stylem klasycznym (założony ślad) jak i wolnym. Trasy są przygotowywane ratrakiem więc ich stan jest wręcz wyśmienity.

Narciarstwo biegowe przy świetle lamp.

Dodatkowym atutem jest to że można biegać nawet wieczorem przy świetle lamp oświetlających bulwar. Narciarstwo biegowe przy świetle lamp jest z pewnością przygodą sportową o szczególnym uroku.  Najlepszym punktem startu jest parking obok stacji benzynowej w Ustroniu Brzegach. Stąd rozchodzą się pętle w stronę centrum miasta i Ustronia Polany.

 Dojazd:

Pod dolną stację kolei linowej, tuż koło drogi z Ustronia do Wisły

PKP: stacja Ustroń Polana 200 m od dolnej stacji kolei krzesełkowej

PKS: przystanek Ustroń Polana 200 m od dolnej stacji kolei krzesełkowejUstroń - Palenica Jaszowiec

Kolej Linowa Palenica – Ustroń Jaszowiec (trasa średnio zaawansowana) wyciąg krzesełkowy o długości 1000 m zaśnieżany,oświetleny o przepustowości 980 osób / godzina

Ustroń - PalenicaKolej Linowa Palenica

Ustroń Jaszowiec, ul. Wczasowa 78

kom.: 602-582-774

tel.: 33 525479

www.palenica-ustron.com.pl

 

Narty/Snowboard

Ośrodek na północnych stokach Palenicy i na południowym stoku na grzbiecie po drugiej stronie doliny potoku Jaszowiec. Trasa średnio zaawansowana dobrze przygotowana oświetlona.

Parking: strzeżony przy dolnej stacji wyciągu Palenica

Na miejscu karczma.

 

 Wyciągi:

Długość: 960 m

Czas jazdy: 10 min

Różnica poziomów: 232 m

 

Dojazd

W Ustroniu Polanie na skrzyżowaniu za przejazdem kolejowym skręcić za drogowskazami do dzielnicy Jaszowiec, na kolejnym skrzyżowaniu za mostem na Wiśle w lewo i potem w prawo ulicą Wczasową

Dojazd PKS: przystanek Ustroń Jaszowiec Dom NauczycielaUstroń - Poniwiec

Trasa w Ustroniu-Poniwcu jako jedna z nielicznych w Beskidzie Śląskim została wyróżniona homologacją Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) do organizacji zawodów międzynarodowych. Świadczy to o wysokim standardzie utrzymania trasy zjazdowej.

Mapa Tras - PoniwiecO Wyciągu:  

 Poniwiec Mała Czantoria to stacja narciarska położona w Ustroniu. Od 2013 roku działa 4-osobowa kolej linowa o przepustowości 1500 os./godz . Trasa o długości 800m  jest naśnieżana, ratrakowana i oświetlona do godziny 21:00. Przy dolnej stacji działa wyciąg  dla dzieci. Przy górnej stacji powstał oświetlony i naśnieżany snowpark z przeszkodami.

Poniwiec - Mała Czantoria to ośrodek o niepowtarzalnym klimacie. Jego twórcom przyświecał cel stworzenia niecodziennego miejsca, gdzie goście będą wypoczywać z dala od zgiełku, w ekologicznie czystej okolicy malowniczego Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

 

Baza oferuje:

 - Czteroosobowe krzesełka

 - Naśnieżoną i oświetloną trasę narciarską o długości 800m

 - Wyciąg dla dzieci

 - Profesjonalny snowpark

 - Hotel i restaurację przy stoku

 - Panoramę Ustronia z górnej stacji kolei linowej

 

Wyciąg i trasa:

 Kolej linowa 4-os

 - długość 800 m

 - różnica wzniesień 234 m

 - przepustowość 1500 osób/h

 

Szkoła narciarska i wypożyczalnia

 QBL Poniwiec Mała Czantoria Wypożyczalnia / Centrum Szkolenia

 Centrum Szkolenia QBL tworzy kilkudziesięciu młodych, doświadczonych ludzi. Dzięki ich zaangażowaniu, kompetencjom i entuzjazmowi szkoła cieszy się świetną opinią i przyciąga każdego sezonu setki narciarzy i snowboardzistów pragnących podnosić swoje umiejętności.

 

Dojazd

         

Wyciąg położony jest w ustrońskiej dzielnicy Poniwiec. Jest to pierwszy wyciąg na drodze wjazdowej do Beskidów. Z centrum Ustronia lub z "wiślanki" należy skręcić w prawo na ulicę Akacjową - dzielnica Poniwiec. Ulicą jedziemy 3 km, dojeżdżamy do parkingu przy hotelu i stoku narciarskim.

 

Wisła - Malinka - Klepki

 Dwa wyciągi o długości 200m i 600m dobrze przygotowane dla każdego rodzaju narciarza. Sztuczne oświetlenie gwarantuje zabawę do późnych godzin wieczornych.

Wyciągi Narciarskie KLEPKI Wisła MalinkaWyciągi Narciarskie KLEPKI Wisła Malinka

Telefon - 504 102 979

www: wyciag-klepki.pl

 O stoku

Dwa wyciągi o długości 200m i 600m dobrze przygotowane dla każdego rodzaju narciarza. Sztuczne oświetlenie gwarantuje zabawę do późnych godzin wieczornych. Stoki ratrakowane naśnieżane.

 

Rodzicom z dziećmi oferuje trasę dla narciarzy średnio zaawansowanych i oślą łączkę dla najmłodszych. Do dyspozycji wszystkich gości punkty gastronomiczne, gdzie można spokojnie zjeść i rozgrzać się

Na miejscu instruktoży,wypożyczalnia,serwis

 

Trasy:  

1. trasa średnio trudna - 600 m

2. trasa łatwa - 200 m dla początkujących

 

Wyciągi:

1.  Orczykowy długość  600 m różnica  100 m

2.  Orczykowy długośc 200 m  różnica 100 m

 

Dojazd:

Około 4 km od centrum Wisły (kierunek Szczyrk) 500 m od Skoczni NarciarskieWisła - Soszów

 Do dyspozycji narciarzy sześć tras o zróżnicowanym stopniu trudności i 5 wyciągów z wygodną 4 osobową kanapą włacznie.

Mapa tras Wisła - SoszówStacja Narciarska Soszów:

WISŁA - JAWORNIK 43-460, ul. Cieślarów 30;

tel: 33 855 28 32; 33 474 23 95;fax: 33 857 70 01

www.soszow.pl

 

Narty/Snowboarad

Ciekawe i różnorodne trasy dla każdego coś fajnego. Trasy dobrze przygotowane choć w weekendy bywa różnie ale starają się. Opinie na temat tego stoku są podzielone, osobiście uważam ze jest Ok.

Do dyzpozycji 6 różnych tras. Podoba nam sie rozwiązanie z krzesełkiem które obsluguje kilka tras o różmym stopniu trudności a także dowozi do orczyka który zawiezie nas na szczyt. Trasy ratrakowane w sporej już części oświtlone.

Lokalizacja: w górnej części doliny potoku Jawornik, północno-zachodnie stoki Soszowa Wielkiego

Na miejscu: dyżurka GOPR, patrole policji, bar przy dolnej stacji wyciągu orczykowego, bar w schronisku na Soszowie, wypożyczalnia, serwis, szkółka, noclegi w hotelu Soszów

Parking: płatny od 8.00-16.00, ok. 600 m od dolnej stacji wyciągu Soszów

 Dojazd

Wjeżdżając do Wisły od strony Ustronia, skręcić w prawo około 1 km za stacją i przejazdem kolejowym w Wiśle Obłaźcu. Wyciągi znajdują się na samym końcu doliny.

 PKS: przystanek Wisła Jawornik Centrum w odległości ok. 1300 m od dolnej stacji wyciągu Soszów.
Wisła - Stożek

 Wielki Stożek (998 m.n.p.m.) to jeden z najważniejszych szczytów otaczających perłę Beskidów Wisłę. Na jego północno wschodnim zboczu usytuowany jest Ośrodek Narciarski Stożek - mini stacja aktywnego wypoczynku dla każdego. Urozmaicone trasy pozwalają rozkoszować się urokami narciarstwa jak i wspaniałymi widokami rozpościerającymi się ze szczytu.

Ośrodek Narciarski Stożek

Wisła Łabajów, ul. Zjazdowa 11,

tel. 033/8553252, 8553204, fax 033/8553252

www: www.stozek.wisla.pl

 

Stok/Wyciągi/Trasy

Wielki Stożek (998 m.n.p.m.) to jeden z najważniejszych szczytów otaczających perłę Beskidów Wisłę. Na jego północno wschodnim zboczu usytuowany jest Ośrodek Narciarski Stożek - mini stacja aktywnego wypoczynku dla każdego. To wymarzone miejsce dla narciarzy o zawodniczych ambicjach jak i początkujących. Urozmaicone trasy pozwalają rozkoszować się urokami narciarstwa jak i wspaniałymi widokami rozpościerającymi się ze szczytu.

Przy dobrej widoczności można podziwiać panoramę całych Beskidów a nawet Tatr. Specyficzny mikroklimat zapewnia dobrą pokrywę śnieżną, która utrzymuje się tu znacznie dłużej niż w innych regionach Beskidu Śląskiego.

Dla snowboardzistów przygotowano snowpark z railami oraz skoczniami, snowpark jest bezpłatny.

Naszym zdaniem ośrodek przeciętny. Ale posiada rewalacyjne tereny do zjazdów freeridowych.

 Lokalizacja: wschodnie stoki Stożka Wielkiego

 Na miejsc: dyżurki GOPR przy dolnej stacji wyciągu i w schronisku PTTK, bar przy dolnej stacji wyciągu i restauracja w schronisku PTTK, serwis i wypożyczalnia nart przy dolnej stacji wyciągu, trasa slalomu giganta z samoobsługowym elektronicznym pomiarem czasu, wyciąg dla dzieci

 Parking: niestrzeżony (ok. 1500 m)

 Wyciągi: 5

Wyciągi orczykowe: 1

Wyciągi talerzykowe: 2

Wyciągi krzesełkowe: 1

Wyciągi linowe: 1

Trasy ogółem: 7

Trasy naśnieżane: 4

Trasy oświetlone: 1

 Dojazd

Dojazd z Wisły Centrum w kierunku Istebnej. W Wiśle Głębce skręcamy w prawo w doline Łabajów. Mijamy pętle PKS i dalej żwirową dróżką dojeżdżamy do parkingu, Osoby nocujące w ON Stożek mogą dojechać samochodem pod sam ośrodek.

 Pociągiem

Wysiadmy na stacji Wisła Centrum, następnie autobusem PKS jedziemy do Wisły Łabajów, wysiadamy na ostanim przystanku z którego czeka nas ok 1000m łagodnego podejścia (20 min).

 Autobusem

Z wielu miast Polski kursują do Wisły autobusy PKS, wysiadamy na dworcu autobusowym i przesiadmy się do autobusu PKS jadącego do Wisły Łabajów, wysiadamy na ostatnim przystanku z którego czeka nas ok 1000m łagodnego podejścia (20 min).
Joomla Free Templates designed by Website Hosting

Joomla! Debug Console

Session

Profile Information

Memory Usage

Database Queries