Kategorie:

Biurko młodzieżowe – jakie powinno być?

Biurko w pokoju nastolatka pełni funkcję praktyczną, służąc zarówno jako miejsce do nauki, jak i do relaksu oraz zabawy. Z tego względu nawet w małym pokoju młodzieżowym powinna znaleźć się wydzielona przestrzeń z biurkiem, dedykowana do nauki oraz rozwoju osobistego poprzez granie i tworzenie przeróżnych prac. Wybierając biurko do pokoju młodzieżowego, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które zapewnią dziecku wygodne i komfortowe użytkowanie. W tym artykule dowiesz się czym kierować się podczas wyboru biurka młodzieżowego.

O czym pamiętać wybierając biurko do pokoju młodzieżowego?

Wielu nastolatków nie może powstrzymać radości na myśl o urządzaniu własnego pokoju. W końcu to ich królestwo, które mogą zaprojektować dokładnie tak, jak chcą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to właśnie dziecko wybrało biurko, które najbardziej przypadło mu do gustu. Jednak kupując ten mebel, warto pamiętać, że nie należy kierować się tylko trendami wnętrzarskimi panującymi w danej chwili, ale także kolorystyką, ilością dodatkowych półek i schowków czy też rozmiarem blatu. Idealnym biurkiem dla młodzieży będzie stylowy mebel, który posiada wystarczającą ilość miejsca do przechowywania wszystkich niezbędnych książek, przyborów szkolnych i innych bibelotów. W przypadku młodzieży posiadającej własny komputer biurko powinno być na tyle szerokie, aby zmieścił się na nim monitor komputera, nie zabierając tym samym miejsca do nauki, czytania książek i odrabiana lekcji. W sklepie BOOMI znajdziesz biurka młodzieżowe, w różnych stylach i kolorach. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru biurka młodzieżowego?

Przestronny blat biurka

Aby dziecko mogło pomieścić na biurku wszystkie książki, notatki, przybory szkolne i inne przeróżne przedmioty, potrzebny jest szeroki blat. Szczególnie ważne jest to w przypadku gdy, na meblu będzie znajdował się monitor. Optymalny rozmiar zapewniający odpowiednią odległość monitora od twarzy dziecka to około 70-90 cm. Dodatkowo, aby zaoszczędzić miejsce na blacie, warto wybrać biurko wyposażone w szufladę na klawiaturę. Taki mebel pozwoli na umieszczenie klawiatury pod blatem biurka, ale także przyda się do przetrzymywania piórnika, czasopism czy też teczek.  Dla dzieci, które jeszcze nie zaczęły nauki, blat biurka może być nieco mniejszych rozmiarów, jednak gdy dziecko używa komputera, również należy zwrócić uwagę na odpowiednią głębokość blatu, która powinna wynosić około 50 cm.

Odpowiednia wysokość biurka

Jednym z ważniejszych aspektów, przy wyborze biurka jest wzrost dziecka. To właśnie on wpływa na komfort korzystania z biurka oraz odpowiednią postawę ciała podczas siedzenia przy nim. Biurko nie powinno być ani zbyt niskie, ani zbyt wysokie, gdyż może to powodować problemy z kręgosłupem, nieprawidłowe krążenie krwi lub drętwienie kończyn. Gdy wzrost dziecka wynosi około 120 cm – 145 cm, optymalne będzie biurko o wysokości do 60 cm. W przypadku dzieci o wzroście 145-155 cm wysokość biurka powinna wynosić około 65 cm. Dla młodzieży wyższej niż 155 cm odpowiednim meblem będzie ten w rozmiarze 65-75 cm.

Miejsce do przechowywania

Młodzież posiada zazwyczaj tony przeróżnych przedmiotów zarówno tych ważnych, jak i zbędnych. Dlatego podczas wyboru biurka warto postawić na takie, które wyposażone jest w dodatkowe szuflady lub półki zamykane frontami. Taki model pozwoli na przechowywanie wszystkich niezbędnych rzeczy zawsze pod ręką, sprawiając tym samym, że blat biurka nie będzie zagracony. Mebel z dodatkowym miejscem do przechowywania pomoże również utrzymać porządek w pokoju.

Miejsce na nogi

Wybierając biurko dla swojego dziecka, należy również zwrócić uwagę na ilość miejsca na nogi. W tym przypadku ważny jest wzrost dziecka. Jeśli zakupimy biurko zbyt małe co do wzrostu nastolatka, jego nogi mogą się nie zmieścić, a co za tym idzie, użytkowanie biurka będzie utrudnione i niekomfortowe. Im więcej miejsca, tym lepiej!